W relacjach każdego związku następują wahania pomiędzy tym, czy być bardziej czy mniej odrębnym. Co dokładnie oznacza pojęcie autonomii w związki i jak ona może się objawiać na co dzień? Dlaczego tak ważne dla własnego samopoczucia i dobrostanu psychicznego jest bycie samym ze sobą i czas na rozmowę z własnymi potrzebami? Przy użyciu jakich słów zakomunikować partnerowi/partnerce potrzebę bycia samemu, aby druga strona nie poczuła się odrzucona i zrozumiała nasz przekaz?
Nikt nie lubi być pod stałym nadzorem. W przypadku związków niekiedy lubimy jednak trzymać rękę na pulsie… Dlaczego w relacjach pojawia się chęć kontroli partnera/partnerki i jak ona wpływa na trwałość związku? Jak wyzbyć się błędnych przekonań na temat lojalności partnera/partnerki i w zamian tego nauczyć się pracować nad obustronnym zaufaniem? Kiedy zazdrość staję się zagrożeniem dla relacji i prowadzi do konfliktów, nieporozumień a w ostateczności do rozpadu związku i jak temu zaradzić?
Czułość jest jedną z ważniejszych rzeczy leżących u podstaw miłości. Co to znaczy być czułym dla siebie i dlaczego samoczułość jest niezbędna dla późniejszego okazywania uczuć drugiej stronie? W jaki sposób umiejętnie rozwijać docenianie, współczucie i wdzięczność do siebie samego i swojego partnera/partnerki, aby relacja stała się pełna zrozumienia i miłości? Jak poprzez małe gesty i proste sytuacje codzienne zadbać o czułość i bliskość w związku, tak aby był on bezpieczną ostoją?
Dla tych, którzy „ciche dni” inicjują, mają one pełnić funkcję kary lub zemsty. Przy użyciu jakich technik komunikacyjnych prowadzić otwartą i szczerą komunikację, tak aby w Twojej relacji nie pojawiały się niedopowiedzenia i konflikty? Jak nauczyć się akceptować inność bliskich oraz z wyrozumiałością słuchać o doświadczaniu danej sytuacji przez drugą osobę? Dlaczego tak ważna podczas rozmów z partnerem/partnerką jest próba kontroli własnych emocji i uczuć oraz w jaki sposób ograniczyć nadmierne reakcje emocjonalne związane ze stresem i frustracją?
„Domyśl się” – te słowa padają niekiedy podczas kłótni z partnerem/partnerką i zazwyczaj do niczego nie prowadzą. Dlaczego tak ważna dla budowania trwałej relacji jest rozmowa i bezpośrednie wyrażanie własnych potrzeb? Jak wyzbyć się wygórowanych oczekiwań wobec partnera/partnerki i nauczyć się mówić wprost o tym co w danym momencie przeszkadza nam w relacji? Jak nauczyć się nie oceniać partnera/partnerki tylko w rozmowie odnosić się do jego/jej zachowań, postaw i konkretnych sytuacji?
Czułość i bliskość są podstawowymi potrzebami każdego człowieka. Dlaczego tak ważne jest zauważenie i wskazanie sytuacji, które oddalają partnerów od siebie i sprawiają, że w relacji zaczynają pojawiać się kryzysy oraz oschłość? W jaki sposób zakomunikować partnerowi/partnerce potrzebę bliskości oraz nauczyć się rozmawiać o wzajemnych potrzebach związanych z intymnością i czułością? Jak być równorzędnymi partnerami w związku i okazywać sobie wzajemne wsparcie, dzięki któremu relacja będzie silną podstawą do budowania trwałej więzi?
Umiejętność uważnego słuchania jest podstawą dobrych relacji. Czym tak właściwie jest uważne słuchanie i dlaczego jest ono tak potrzebne do zbudowania trwałej, pełnej zrozumienia i akceptacji relacji? Jak w bezpośredni sposób wyrażać własne potrzeby i emocje, przy jednoczesnej akceptacji uczuć drugiej strony? W jaki sposób nauczyć się słuchać drugiej osoby i pozostać uważnym na jej potrzeby i emocje, nie zapominając o sobie samym?