Brak wyników

Film

4 listopada 2021

Relacje rodzinne
Zestaw 1

0 947

Strona główna › Relacje rodzinne

Zestaw I
Relacje rodzinne
Każdy z nas chciałby znać receptę na szczęśliwą rodzinę. Od dziecka wpaja się nam, że jej filarem jest bezwarunkowa miłość, wsparcie i wzajemny szacunek. Choć staramy się pielęgnować rodzinne relacje, to niekiedy bywa to trudne. W tej serii dowiesz się, jak rozmawiać o swoich potrzebach i oczekiwaniach w bliskich relacjach, nauczysz się akceptować inność bliskich oraz z wyrozumiałością słuchać o doświadczaniu danej sytuacji przez drugą osobę. Dzięki konkretnym praktykom odzyskasz motywację do satysfakcjonującego funkcjonowania i poznasz sposoby na to, by przezwyciężyć codzienne kryzysy.
Posłuchaj darmowego rozdziału

Cena audiobooka

49 zł

Masz już ten audiobook? Zaloguj się

11 minut 35 sekundy
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

To, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, często dla nas, rodziców, stanowi nie lada wyzwanie. Warto jednak zastanowić się – czym tak naprawdę jest trudny temat i co to znaczy „trudny” – dla nas i dla naszego dziecka? Dlaczego w rozmowie warto zdjąć „kapelusz pedagogiczny” i przestać moralizować na rzecz słuchania i zrozumienia? Jakich technik komunikacyjnych warto używać, aby dziecko chciało się przed nami otworzyć?

play_circle_filled Odtwórz darmowy fragment
13 minut 10 sekundy
Czy kłótnie z dzieckiem są potrzebne?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy dziecko z rozkosznego malucha zmienia się w krnąbrnego nastolatka, który na każdym kroku stara się podkreślić swoją odrębność – nierzadko właśnie poprzez kłótnię. Czy mają one jakąkolwiek funkcję rozwojową i co robić, gdy w relacji rodzic-dziecko pojawia się napięcie? Jak nauczyć dziecko/nastolatka, jak się kłócić i co to znaczy „kłócić się dobrze”? Na czym polega metafora „przyjaznego policjanta” i jakich sposobów komunikacji używać, aby podczas kłótni z dzieckiem wykazać się wobec niego życzliwością?

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp
10 minut 47 sekundy
Jak przygotować się do rozmowy z bliskimi na trudny dla nas temat?

Rozmowa z bliskim na trudny temat wymaga odpowiedniego przygotowania, abyśmy czuli się w tej rozmowie pewnie i wyrazili dokładnie to, co chcemy przekazać. Jakie są etapy przygotowania się do takiej trudnej rozmowy? Jak powinien być zbudowany komunikat, aby nie przekształcić rozmowy w rozgrywkę i konflikt, który niczemu nie służy? W jaki sposób posługiwać się parafrazą w rozmowie, by dać przestrzeń drugiej stronie na przedstawienie swojego punktu widzenia?

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp
9 minut 33 sekundy
Jak pogłębiać relację z mamą w dorosłym życiu?

Wraz z biegiem czasu nasze relacje z bliskimi zmieniają się i ewoluują. Co zrobić, aby w dorosłym życiu nasz kontakt z mamą był jeszcze lepszy niż kiedyś? Dlaczego warto spojrzeć na nią inaczej, niż przez pryzmat roli rodzica? W jaki sposób dawać jej uważność poprzez małe codzienne gesty? Co w relacji z mamą mogą zmienić rozmowy o przeszłości i co zrobić, aby zobaczyć swoją mamę na nowo? Praktyka „6 pytań o przeszłość”.

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp
9 minut 58 sekundy
Jak nauczyć się akceptować odmienne zdanie naszych bliskich?

Ilu ludzi, tyle opinii. Co zrobić, jeśli chcemy, aby różnice w poglądach naszych i naszych bliskich nie oddalały nas od siebie? W jaki sposób dać przestrzeń różnicom, które narastają między nami i osobami w naszym najbliższym otoczeniu? O czym warto pamiętać, gdy nasza perspektywa różni się od perspektywy naszych bliskich? Kilka słów o praktyce „Pomyśl odwrotnie”.

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp
9 minut 30 sekundy
Jak komunikować potrzebę bycia samemu ze sobą, uwzględniając potrzeby bliskich?

Czasami potrzebujemy pobyć sami ze sobą, wypić samotnie kawę we własnym pokoju. Dlaczego warto odnaleźć swoją własną przestrzeń, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie? Jakie są potrzeby introwertyków, ekstrawertyków i ambiwertyków? Na co zwrócić uwagę, gdy wracamy do naszych bliskich ze „swojego pokoju”?

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp
10 minut 04 sekundy
Jak poradzić sobie z nadmierną troską o innych?

Zmartwienia i lęk są powszechnymi problemami. Co jednak w sytuacji, kiedy zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie i przejmują nad nim kontrolę? Co nadmiarowa troska mówi o nas samych, o naszym napięciu i niepokoju? W jakie role wcielamy się wtedy my i nasi najbliżsi? Dlaczego warto poddawać krytycznej analizie sytuacje, kiedy „włącza się” nasza nadmierna troska? Kilka słów o praktyce „Puść”.

lock Zaloguj się, by uzyskać dostęp

Przypisy