
To, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy, często dla nas, rodziców, stanowi nie lada wyzwanie. Warto jednak zastanowić się – czym tak naprawdę jest trudny temat i co to znaczy „trudny” – dla nas i dla naszego dziecka? Dlaczego w rozmowie warto zdjąć „kapelusz pedagogiczny” i przestać moralizować na rzecz słuchania i zrozumienia? Jakich technik komunikacyjnych warto używać, aby dziecko chciało się przed nami otworzyć?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy dziecko z rozkosznego malucha zmienia się w krnąbrnego nastolatka, który na każdym kroku stara się podkreślić swoją odrębność – nierzadko właśnie poprzez kłótnię. Czy mają one jakąkolwiek funkcję rozwojową i co robić, gdy w relacji rodzic-dziecko pojawia się napięcie? Jak nauczyć dziecko/nastolatka, jak się kłócić i co to znaczy „kłócić się dobrze”? Na czym polega metafora „przyjaznego policjanta” i jakich sposobów komunikacji używać, aby podczas kłótni z dzieckiem wykazać się wobec niego życzliwością?

Rozmowa z bliskim na trudny temat wymaga odpowiedniego przygotowania, abyśmy czuli się w tej rozmowie pewnie i wyrazili dokładnie to, co chcemy przekazać. Jakie są etapy przygotowania się do takiej trudnej rozmowy? Jak powinien być zbudowany komunikat, aby nie przekształcić rozmowy w rozgrywkę i konflikt, który niczemu nie służy? W jaki sposób posługiwać się parafrazą w rozmowie, by dać przestrzeń drugiej stronie na przedstawienie swojego punktu widzenia?

Wraz z biegiem czasu nasze relacje z bliskimi zmieniają się i ewoluują. Co zrobić, aby w dorosłym życiu nasz kontakt z mamą był jeszcze lepszy niż kiedyś? Dlaczego warto spojrzeć na nią inaczej, niż przez pryzmat roli rodzica? W jaki sposób dawać jej uważność poprzez małe codzienne gesty? Co w relacji z mamą mogą zmienić rozmowy o przeszłości i co zrobić, aby zobaczyć swoją mamę na nowo? Praktyka „6 pytań o przeszłość”.

Ilu ludzi, tyle opinii. Co zrobić, jeśli chcemy, aby różnice w poglądach naszych i naszych bliskich nie oddalały nas od siebie? W jaki sposób dać przestrzeń różnicom, które narastają między nami i osobami w naszym najbliższym otoczeniu? O czym warto pamiętać, gdy nasza perspektywa różni się od perspektywy naszych bliskich? Kilka słów o praktyce „Pomyśl odwrotnie”.

Czasami potrzebujemy pobyć sami ze sobą, wypić samotnie kawę we własnym pokoju. Dlaczego warto odnaleźć swoją własną przestrzeń, w której czujemy się dobrze i bezpiecznie? Jakie są potrzeby introwertyków, ekstrawertyków i ambiwertyków? Na co zwrócić uwagę, gdy wracamy do naszych bliskich ze „swojego pokoju”?

Zmartwienia i lęk są powszechnymi problemami. Co jednak w sytuacji, kiedy zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie i przejmują nad nim kontrolę? Co nadmiarowa troska mówi o nas samych, o naszym napięciu i niepokoju? W jakie role wcielamy się wtedy my i nasi najbliżsi? Dlaczego warto poddawać krytycznej analizie sytuacje, kiedy „włącza się” nasza nadmierna troska? Kilka słów o praktyce „Puść”.